
Завідувач кафедри -
| ПІДЛІСНА Любов Андріївна, заслужений діяч мистецтв України, доцент, професор (очолює кафедру з 2007 року) | Старший лаборант кафедри – | МАЗУРКЕВИЧ Надія Миколаївна | Завідувач навчальної лабораторії – | ГАЙДАМАКА Вікторія Михайлівна |
|
|
|
Адреса кафедри:
тел / факс: e-mail:
|
вул. Хрещатик, 52, ауд.16 Київ, 01001 +38 (044) 234 82 86 speech@knutkt.edu.ua
|

|
Історія кафедри
Сценічній мові належить провідне місце в системі театральної освіти з самого початку створення Музично-драматичної школи Миколи Лисенка. Адже неможливо виховати актора, режисера, творчого працівника, залишаючи поза увагою художній рівень його сценічного мовлення.
З перших кроків створення Інституту викладання та навчання сценічного слова комплексно поєднане з методикою курсу «Майстерність актора», саме тому навчання зі сценічної мови проводили викладачі майстерності актора.
Першим викладачем сценічної мови була Марія Михайлівна Старицька – українська актриса, режисер і педагог, заслужений професор, з 1904-го до 1918 року включно; керівник драматичного відділу і викладач майстерності актора та сценічної мови, а в 1918-1930 рр. – викладач «живого слова», тобто сценічної мови.
Окрема кафедра сценічної мови була створена 1939 р. і деякий час її очолювала народна артистка України, доцент П. М. Нятко. Згодом кафедру очолювали: доценти М. І. Яременко (1955-1973 рр.), Є.Й. Веховська (1973-1986 рр.), народний артист України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, професор А. Ф. Пазенко. З 2007 р. кафедру очолює заслужений діяч мистецтв України, доцент Л. А. Підлісна.
Про кафедру
Дисципліна «сценічна мова» являється однією з найважливіших дисциплін у професійному навчанні молодих митців. Сценічна мова є надважливою складовою майстерності актора, тому між цими дисциплінами існує нерозривний зв'язок.
Завідувач кафедри продовжуючи традиції, сформовані не одним поколінням педагогів зі сценічної мови, дбає про збереження здорової творчої атмосфери. Педагоги орієнтовані опрацювання сучасних форм викладання, залучення нового методичного та хрестоматійного матеріалу. Послідовна у своєму прагненні залучати до роботи на кафедрі молодих фахівців. Акцентує увагу педагогів кафедри на залучення до роботи як класичних так і сучасних творів українських та світових авторів.
Кафедра бере участь у підготовці фахівців за освітньо-професійними програмами:
- акторське мистецтво театру і кіно;
- актор театру ляльок;
- майстерність диктора та ведучого програм телебачення;
- режисура драматичного театру;
- режисура театру ляльок;
- режисура телебачення
Основні цілі:
- розвиток і вдосконалення природних голосових і мовних можливостей студентів;
- виховання дикційної, інтонаційно-мелодичної і орфоепічної культури мовлення.
- Застосування здобутих навичок в класі майстерності актора.
Науково-педагогічний склад кафедри:
- Бура Тетяна Іванівна, ст. викладач;
- Губерначук Володимир Григорович, ст. викладач;
- Гринько Оксана Юріївна, ст. викладач;
- Глинська Тетяна Миколаївна, ст. викладач;
- Костроба Катерина Іванівна, ст. викладач, заслужена артистка АР Крим;
- Дадукевич Ольга В’ячеславівна, ст. викладач;
- Завальський Олександр Васильович, доцент, заслужений артист України;
- Крайня Галина Михайлівна, ст. викладач, доцент кафедри;
- Кобзар Тетяна Василівна, доцент, заслужена артистка України;
- Короткова Раїса Іванівна, доцент, кандидат педагогічних наук;
- Овчієва Леся Петрівна, ст. викладач;
- Свириденко Катерина Сергіївна, ст. викладач;
- Сухорукова Карина Сергіївна, викладач;
- Тимошенко Віра Василівна, ст. викладач, заслужений працівник культури України;
Сумісники кафедри:
- Алексєєва Катерина Володимирівна, викладач;
- Ємцов Артем Олександрович, викладач;
- Балан Аліса Юріївна, викладач;
- Гринчак Ганна Сергіївна, заслужена артистка України на посаді доцента;
- Гулякіна Євгенія Олександрівна, доцент, професор кафедри, заслужена артистка України;
- Кравченко Олександр Іванович, професор, народний артист України;
- Недін Лариса Миколаївна, заслужена артистка України;
- Сорока Іван Іванович, ст. викладач, кандидат мистецтвознавства;
- Семирозуменко Лариса Миколаїна, ст. викладач;
- Цивата Юлія Валеріївна, ст. викладач;
- Шаповал Юлія Станіславівна, ст. викладач;

На кафедрі викладаються такі дисципліни:
- сценічна мова;
- культура мовлення;
- культура мовлення на радіо і ТБ;
- культура мовлення кіноактора;
- мовно-голосовий тренінг (за вибором студентів);
- мовний тренінг (за вибором студентів);
- художньо-виконавські тренінгові форми сценічного мовлення (за вибором студентів).
Навчально-методична робота кафедри:
удосконалення навчально-методичного забезпечення дисциплін, що викладаються з урахуванням європейських норм та стандартів; розробка методичних рекомендацій та посібників до існуючих циклів і курсів; підвищення якості поточного та підсумкового контролю й оцінювання знань студентів; інших інноваційних та сучасних методів навчання; стажування викладачів кафедри за кордоном і співпраця з зарубіжними вищими навчальними закладами тощо.
Наукова робота кафедри
Науково-педагогічний персонал кафедри активно поєднує викладацьку роботу із науковою діяльністю, що сприяє підвищенню рівня ефективності навчального процесу, удосконаленню змісту навчання із урахуванням сучасного стану і тенденцій розвитку театру, кіно та телебачення, впровадженню передових форм навчально-методичного забезпечення підготовки фахівців, покращенню методики викладання тощо.
За результатами наукової та навчальної-методичної роботи професорсько-викладацьким складом кафедри опубліковано чимало підручників, посібників та монографій.
У своїй роботі професорсько-викладацький склад кафедри орієнтується на найновіші досягнення теорії і практики, сучасні світові стандарти, впровадження інноваційних технологій навчання, комплексність забезпечення навчального процесу, проведення навчально-ознайомлювальних екскурсій в театри, музеї Києва, тощо. Це дає змогу майбутнім фахівцям в галузі мистецтва здобувати ґрунтовні знання із професійно-орієнтованих дисциплін і практичні навички.
Політика кафедри спрямована на інвестування у розвиток викладачів шляхом їхнього спрямування на стажування, курси підвищення кваліфікації, тренінги, семінари, круглі столи, майстер-класи та ін. Свідченням високого рівня фаховості професорсько-викладацького складу кафедри є здобуті звання народних та заслужених артистів України, діячів мистецтва та працівників культури України, захищені дисертації, а також одержані відзнаки Міністерства освіти, Міністерства культури тощо.
Кафедра багато років співпрацює з:
- Інститутом літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України;
- Національним центром театрального мистецтва ім. Леся Курбаса;
- Національним музеєм історії України;
- Національним музеєм літератури України;
- Музеєм видатних діячів української культури;
- Будинком вчених НАН України;
- Українським радіо «Культура»;
- Національною оперою України та іншими театрами Києва.
Педагоги кафедри готують студентів до участі у конкурсах, зокрема:
- Всеукраїнському конкурсі виконавців художнього слова імені Лесі Українки «Лесині джерела», (м. Новоград-Волинський);
- Всеукраїнському конкурсі читців імені Лесі Українки (м. Луцьк, організатор Національна спілка театральних діячів України);
- Всеукраїнському конкурсі молодих акторів імені Івана Франка (м. Київ, організатор Національна спілка театральних діячів України);
- Всеукраїнському конкурсі професійних читців імені Романа Черкашина
(м. Харків);
- Конкурсі читців «Сила Слова» (м. Ірпінь);
- Міжнародному мовно-літературному конкурсі імені Тараса Шевченка (м. Київ);
- Всеукраїнському конкурсі імені Олени Теліги (м. Київ).
Ряд педагогів є головами / членами журі цих конкурсів.
Педагоги проводять профорієнтаційну роботу, підтримують тісні зв’язки з випускниками університету, виступають на радіо чи телебаченні, беруть активну участь у зйомках, озвучуваннях та дубляжах фільмів і залучають до цього своїх студентів.
Колектив кафедри сценічної мови відрізняє творча інтелектуальна атмосфера, відкритість до комунікацій, модерне мислення та дбайливе ставлення до традицій минулого. Двері кафедри завжди відкриті для всіх, хто прагне знань та глибинного спілкування.
Всеукраїнська творча діяльність педагогів:
- майстер-клас для студентів KPI School of Creativity з основ майстерності в публічних виступах Підлісної Любов Андріївни, завідувача кафедри сценічної мови, заслуженого діяча мистецтв України, 2022 р., Київ;
- викладач Недін Лариса Миколаївна брала участь в урочистостях з нагоди 100-річчя від дня народження письменника Павла Глазового (відкриті літературні читання), серпень 2022 р., Київ;
- викладач Недін Лариса Миколаївна - член журі в дитячому онлайн-конкурсі читців творів П. Глазового (захід до 100-річчя від дня народження письменника). Організатори: Міжнародний фонд ім. Павла Глазового, Київська бібліотека ім. О. Герцена, серпень 2022 р.;
- викладач Бура Тетяна Іванівна - тренер курсу «Заговори мовою». Запис лекцій, проведення онлайн консультацій та тренінгів, 2022 р;
- участь викладача Бурої Тетяни Іванівни в проекті «Лагідна українізація спраглих говорити рідною мовою»;
- доцент Кобзар Тетяна Василівна – волонтер у Медичному добровольчому батальйоні «Госпітальєри».
|