КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
      ТЕАТРУ, КIНО І ТЕЛЕБАЧЕННЯ
      іменi І. К. Карпенка-Карого

Офіційний сайт
eng   рус
Вступнику Факультет театрального мистецтва Інститут екранних мистецтв Новини Контакти

>


Кафедра музичного виховання


Завідувач кафедри (з 2009 року)
Михайлова Тетяна Віталіївна,
заслужений діяч мистецтв України, доцент, професор кафедри.


Завідувач навчальної лабораторії кафедри
Бажан Ольга Володимирівна


У цьому, 2019 році кафедра музичного виховання відзначає своє 75-річчя. Упродовж функціонування кафедри її очолювали різні фахівці в галузі вокалу, зокрема, заслужений діяч мистецтв України, професор Д.Г. Євтушенко; народна артистка СРСР, професор Л.А. Руденко; заслужений працівник освіти України, доцент З.Г. Зінюк; заслужений артист Азербайджану, заслужений діяч мистецтв України, професор В.Б. Курбанов.

Музика – суттєва і невід’ємна складова таких синтетичних видів мистецтва, як театр, кіно, телебачення. Тому від початку існування вишу і до сьогодні в системі професійної підготовки студентів факультету театрального мистецтва та Інституту екранних мистецтв чільне місце посідають музичні дисципліни.

Провідна дисципліна кафедри – сценічний (сольний) спів, що є важливим засобом музичного виховання студентів акторської спеціалізації. Заняття сценічним співом – це комплексна робота над голосом для оволодіння співочими навиками, дієвим співом.

На різних етапах діяльності кафедри сценічний спів викладали досвідчені вокальні педагоги (В.Ф. Сук, З.Г. Зінюк), провідні солісти музичних театрів та концертних організацій України – народні артисти України В.Ф. Козерацький і М.С. Фокін, заслужені артисти України О.І. Михайлов, Е.І. Аксютіна, В.І. Матвєєв, Б.М. Пузін.

Зараз склад викладачів-вокалістів – це фахівці зі стажем виконавської діяльності та педагогічної роботи: заслужені артисти України, доценти Л.Х. Третяк і М.О. Гревцова, старший викладач О.Г. Кудрявцева.

Від початку ХХІ ст. викладацький склад кафедри поповнився новими іменами: лауреат Міжнародного конкурсу вокалістів, старший викладач Л.Д. Вальчук, старші викладачі Т.Г. Русанова та І.О. Ємець.

Спільниками педагогів-вокалістів у справі музичного виховання майбутніх акторів театру і кіно виступають провідні концертмейстери кафедри: І.Р. Тарасенко, І.Г. Тимошина, О.Я. Бартко, Т.Б. Готліп, Н.М. Симшаг, О.А. Большакова.

Чимало випускників акторських курсів, фундамент музичного виховання яких заклали викладачі сценічного співу, пов’язали своє творче життя з музичним театром (заслужена артистка України Тамара Гагаріна, Олександр Деняков, Олександр Вишняков), українською музичною естрадою (Оксана Савчук, Олег Лапоногов, Оксана Хожай), концертною діяльністю за кордоном (Влада Борисова, Людмила Фесенко, Валерій Пацеєв). Вихованці педагогів-вокалістів неодноразово презентували Університет на Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах і фестивалях, завойовуючи там звання лауреатів, посідаючи призові місця.

Студенти акторської спеціалізації оволодівають також грою на музичних інструментах: фортепіано (викладачі І.Г. Тимошина і В.С. Бризгалова, народна артистка України, доцент А.М. Середенко), гітарі, баяні та інших народних музичних інструментах (доцент Л.М. Мірошниченко).

Важлива складова музичного виховання студентів різних спеціалізацій– цикл музично-теоретичних дисциплін як загальнокультурного спрямування (історія музики), так і спеціалізовані курси (музика у виставі, робота режисера з композитором, музика в кіно, основи балетного клавіру та партитури, музика в екранних видах мистецтва тощо).

У різні часи музично – теоретичні дисципліни викладали: народний артист України, професор, композитор Л.М. Колодуб; заслужений діяч мистецтв України, доцент, композитор О.О. Левицький: музичний акустик-експериментатор, член Міжнародної музичної асоціації з модернізації нотного письма, старший викладач Г.О. Когут. Зараз у складі педагогів-музикознавців: член-кореспондент Академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор А.К. Терещенко; доктор мистецтвознавства, професор К.І. Станіславська; кандидати мистецтвознавства – доцент, професор кафедри Г.М. Фількевич, доценти Т.В. Сітенко і Н.О. Костюк.

Діяльність кафедри музичного виховання пов’язана з усіма профілюючими кафедрами Університету. Це і забезпечення учбового процесу (викладання різних музично-теоретичних дисциплін), і участь в роботі Навчального театру під час підготовки та випуску дипломних вистав,особливо музичних, і музичне оформлення спектаклів, за необхідності й безпосередня участь в них. Це і численні навчально-методичні та наукові праці зі сценічного співу, взаємодії музики і драматичного театру та екранних мистецтв, з питань музичного театру, ролі музики в житті та творчості визначних митців (драматургів, режисерів, акторів). Навчальні посібники та наукові публікації Г.М. Фількович – «Всесвітня історія музики», «Музика і драматичний театр», «Музика і кіно», «Музичний театр», «Синтез мистецтв і сучасна хореографія», «Музика у кіно просторі Олександра Довженка», «Народна пісня в драматургії І.К. Карпенка-Карого та ін.; статті Т.В. Сітенко до Великої Української енциклопедії про видатних музикантів і наукові розробки Н.О. Костюк про майже не досліджені сторінки життєво-творчого шляху українських композиторів, зокрема їх духовну музику; монографії та публікації А.К. Терещенко з питань української музичної культури, її генези та сучасності; об’ємна монографія, присвячена мистецько-видовищним формам сучасної культури, К.І. Станіславської; репертуарна збірка «Песни, арии, дуэты из оперетт и мюзиклов», упорядкована В.Ф. Сук і З.Г. Зінюк; навчально-методичні праці В.Б. Курбанова («Вокальне виховання актора театру і кіно»), Е.І. Аксютіної («Народна пісня у вихованні вокального голосу актора»), Т.В. Михайлової («Про учбово-педагогічний вокальний репертуар у процесі музичної підготовки актора драматичного театру»), Л.М. Мірошниченко («Основи гри на музичних народних інструментах»); монографії-мемуари Л.Х. Третяк про видатних українських співаків, народних артистів СРСР В. Третяка і Г. Туфтіну – ось лише незначна частка опублікованих праць викладачів кафедри музичного виховання.

Важлива роль у навчально-організаційній діяльності кафедри завідувача навчальної лабораторії; цю посаду зараз обіймає О.В. Бажан.Адреса кафедри: 01054, м. Київ, вул. Ярославів Вал, 40,
тел.: 272-52-70
e-mail: music@knutkt.edu.ua


 УНІВЕРСИТЕТ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
У РАЗІ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ АБО ВІЙНИМІЖНАРОДНИЙ ОНЛАЙН ПЕРФОРМАНС
"МИР УКРАЇНІ!
МИР СВІТУ!"
/
«PEACE to UKRAINE! PEACE to the WORLD!»

    ФЕСТИВАЛІ УНІВЕРСИТЕТУ


    © 2010 Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого
    Розробка сайту bo-co